Menu
EnglishFrenchSpanishDutch
CARIFESTA HEADER

Rhythm and Steel Sunday

Date:
Sunday 18th August, 2019
Time:
11:00 am - 6:00 pm
Location:
Bishop Anstey High School

The CARIFESTA Youth Village will host young people of various cultural, creative and artistic backgrounds, for the duration of the Festival. It will be space for them to immerse themselves in the Arts and Culture specially curated for their taste.

Creative Masterclass: YV Workshop Schedule
TimeFacilitatorGenreCountry/Organization/Organizer
11amPenelope SpencerThe making of Papa Bois with Workshop on story creation (age 8-15)Kids Lit
11amJamilia AlexanderFashion40U40
 Contingent: Musa SaheedMusic/DrummingBelize
1pmContingent: Zulile BlinkerSpoken Word Artist (dancer and drummer will support)Suriname
1pmContingent: BarbadosSuperstition – Mysterious Folk CharactersBarbados
2pmArts In ActionChildren’s Theatre – Court WadooArts In Action
2pmLisa Allen AgostiniInternationally Published YA AuthorIndividual
Exhibitions and Displays
TimeNameOverviewCountry/Organization/Organizer
12pm – 4pmBoy Boy and the Magic DrumA young boy takes us on his magical adventureLady Montano
12pm – 4pmGrab A GameLight Sporting Activities for YouthTBA
11am – 6pmExport Centres BoothCraft creation displays, entrepreneur trainingExport Centres
11am – 6pmMinistry of HealthConsultations and Health and Wellness WorkshopsMin of Health
11am – 6pmInteractive MuralAttendees participate in Artistic CreationDarren Chee Wah
12pm – 6pmNational Aids Coordinating CommitteePerformances and Workshops around Health and reducing Stigma 
12pm – 4pmFolk Haunted HouseLocal and Regional Folk educate while they scare!Lee Anna Boyce
Snack Attack and Craft House
TimeNameOverviewCountry/Organization/Organizer
11am – 6pmSnack AttackDelicious Light Snacks on Sale all dayTBA
11am – 6pmCraft ItemsExcellent Local Handcrafted Items on SaleElsa Neverson
TTFF Youth Village
TimeNameOverviewCountry/Organization/Organizer
12pmUncivilized (74mins)1st Person DocumentaryTTFF
Forever Young Concert Series
TimePerformerCategoryLength
3pm – 4pmShineque SaundersBocas Lit – Poetry Slam – 2nd Place Winner10 Mins
&nsbp;Delicia StuartRoad Show Auditionee No. 12210 Mins
&nsbp;Open Mic/Country Delegation&nsbp;20 Mins
4pm – 6pmMoore’s musicRoad Show Auditionee No. 2815 Mins
&nsbp;RhythmolicsRoad Show Auditionee15 Mins
&nsbp;Couva Primary AnglicanRoad Show Auditionee15 Mins
&nsbp;Drumology – Bay Area Drum SchoolBest Village5 Mins
&nsbp;Pan Solo – Antillean All Stars Steel OrchestraBest Village5 Mins
&nsbp;Tassa – Dragon Boyz TassaBest Village5 Mins
&nsbp;Drumming EnsembleMartinique15 Mins
&nsbp;TambourineursHaiti15 Mins
&nsbp;Roots BinghiAnguilla15 Mins
&nsbp;Hell Gates Steel OrchestraAntigua and Barbuda15 Mins
Subscribe
to our newsletter and stay informed!

Contact

CARIFESTA XIV Secretariat
Cor. Jerningham Avenue Ave and Queen's Park East
Port-of-Spain
1 (868) 463-6619
carifesta2019@gmail.com